Town and parish results

BROXTOWE AREA

Awsworth: Lydia Ball, Sarah Brown (Lab), David Buxton (Awsworth First), Bryan Maloney, John Mason (Awsworth First), Keith Phelps, Chris Richmond (Awsworth First), Dawn Savage, Michael Smith (Ind), Graham Spencer (Awsworth First), Jacqueline Spencer (Awsworth First), Kurt Whitten (Awsworth First), Paul Wilkinson.

Eastwood South: David Bagshaw (Lab), Sue Bagshaw (Lab), Josie Forrest (Lib Dem), Brian Griffin (Lab), Keith Longdon (Lib Dem), Charlie Robb (Lab), Raynor Robb (Lab), Don Rowley (Lab), Marjorie Rowley (Lab), Ian Stevens (Lab), Ken Woodhead (Lab).

Eastwood North: Trevor Burrows (Lib Dem), Bob Charlesworth (Lib Dem), Hazel Charlesworth (Lib Dem), Ken Kenny (Lab).

Nuthall West: Derek Burnett (Con), Christine Hall (Con), Jill Owen (Con), Brian Watson (Con).

Nuthall East: Jayne Baumber (Con), Nita Green (Con), Philip Owen (Con), Janet Pearce (Lab), Paul Simpson (Con), Michael Spencer (Con), Rita Spencer (Con), Maureen Towers (Con), Clifford Wilson (Con).

Kimberley: Christine Brown (Lab), Sarah Brown (Lab), Steven Brunt (Ind), Melissa Crow (Con), Jeff Dickman (Ind), Shane Easom (Con), David Kirwan (Lab), Jim McDonald (Lab), Mary McGuckin, David Nunn (Ind), Janet Pearce (Lab), Roy Plumb (Ind), Dot Saxton (Ind), Charles Shaw (Ind), Ian Wilson (Ind).

Greasley (Giltbrook and Newthorpe): Maureen Barry (Con), Mick Brown (Con), Paul Chambers (Ind), Margaret Handley (Con), June Layton (Con), Martina Lovely (Con), Simon Lovely (Con), Stuart Rowland (Con), Babs Wing (Con).

UNCONTESTED –

GREASLEY (Watnall ward): Christine Bird (Con), Derek Burnett (Con), Ian Coupland (Con), Robert Willimott (Con).

cossall: Eric Bradley, Ewart Bull, Reginald Connor, Bryan Maloney, William Pike, John Wheatley.

Brinsley: Colin Barson (Ind), John Booth (Con), John Pass (Ind), Victoria Syson (Ind), David Taylor (Con), Urwin Thackery (Ind), Wladyslaw Wilhardt (Ind).

Greasley Beauvale: John Handley (Con), Adrian Limb (Con).

AMBER VALLEY AREA

UNCONTESTED –

ALDERCAR & LANGLEY MILL: Clive Booth, Michael Fowkes, Mari Fowler, Sue Fowler, Jonathan Gagg, Lee George, Eileen Hamilton, Timothy Knowles, Tracey Langton, Pat Manning, Anne White, Neil Woodward.

ASHFIELD AREA

UNCONTESTED –

SELSTON (Selston ward): Fiona Asbury (Lib Dem), Scott Asbury (Lib Dem), David Darby (Selston Area Independents Putting People First), Rachel Madden (Lib Dem), Austin Rathe (Lib Dem), Shane Ross (Ind), David Sewell (Ind), Gail Turner (Selston Area Independents Putting People First), Mark Wilson (Selston Area Independents Putting People First), Sam Wilson (Selston Area Independents Putting People First).

SELSTON (Jacksdale ward): Diane Butler (Selston Area Independents Putting People First), Mary Dodds (Lab), Brian Jackson (Selston Area Independents Putting People First), Sue Jackson (Selston Area Independents Putting People First), Liz Mays (Lab), James Parry (Lab).

SELSTON (Underwood ward): Andy Fell (Ind), Penny Fell (Ind), Bob Green (Selston Area Independents Putting People First), Keith Longdon (Lib Dem), Steve Mays (Lab), Robert Sears-Piccavey (Lib Dem).